Jak działa przydomowa oczyszczalnia?
Przydomowa oczyszczalnia ścieków bytowych to bardzo popularna obecnie instalacja pozwalająca na proekologiczne działania oraz spore oszczędności. Oczyszczalnie takie mają zresztą sporo zalet, dlatego też nie ma się co dziwić, że coraz więcej osób sięga właśnie po takie rozwiązanie. Jednak jak w ogóle działa taka przydomowa oczyszczalnia? Spróbujmy dzisiaj przybliżyć sobie ten temat!
Dlaczego warto pomyśleć o przydomowej oczyszczalni ścieków?
Rozważenie zamontowania przy swoim domu oczyszczalni ścieków jest dobrym pomysłem z wielu powodów. Przede wszystkim instalacja taka charakteryzuje się dużym bezpieczeństwem, wygodą oraz niskimi kosztami eksploatacji. Dodatkowo oczyszczalnia taka jest ekologiczna, ponieważ znajdujące się w niej ścieki bytowe w sposób całkowicie naturalny rozkładane się do postaci prostych związków, które w żadnym stopniu nie są szkodliwe dla środowiska. Przy tym wszystkim oczyszczalnie przydomowe są praktycznie bezawaryjne, a ich obsługa ograniczona jest do minimum.
Mówiąc o przydomowych oczyszczalniach, warto także wspomnieć, że w zależności od kilku czynników mogą się one od siebie różnić.
Wyróżniamy jednak trzy główne rodzaje oczyszczalni, czyli oczyszczalnie drenażowe, biologiczne oraz roślinne, przy czym te pierwsze są najpopularniejszymi rozwiązaniami, po które sięga wiele osób. Jak działa ten rodzaj oczyszczalni?
Przydomowa czyszczalnia ścieków - działanie
Właściwie działanie oczyszczalni ścieków polega na mechanicznym oraz biologicznym filtrowaniu zanieczyszczeń. W pierwszej kolejności ścieki trafiają do osadnika, w którym zachodzi ich wstępne oczyszczenie. Nieczystości stałe opadają na dno zbiornika, natomiast płynne, po przejściu przez filtrację trafiają do systemu drenaży. Dzięki nim woda, w której jest jeszcze pewna ilość zanieczyszczeń, jest rozsączona do warstwy gruntu, w którym znajdują się rury drenażowe. Każdy drenaż jest napowietrzany, a więc zanieczyszczenia są rozkładane za sprawą działania bakterii tlenowych. Powstała w taki sposób woda jest z kolei filtrowana przez warstwę żwiru oraz ziemi i po pełnym oczyszczeniu trafia do wód gruntowych.
Zatem oczyszczalnia w sposób całkowicie naturalny powoduje, że ścieki są oczyszczane i praktycznie zamieniane w wodę, która jest bezpieczna dla środowiska naturalnego.