Jak dobrać odpowiednie zbiorniki do szamba?
W rejonach, w których nie ma sieci kanalizacyjnej, budowa szamba staje się absolutną koniecznością. Szambo można sobie utworzyć przy domu jednorodzinnym, a także na działce rekreacyjnej przy domu jednorodzinnym. Dobrze zaplanowana wielkość szamba i rodzaj zbiorników to gwarancja wygodnego użytkowania. Jak dobrać odpowiednie zbiorniki do szamba i odpowiednio je zaprojektować?
Istotne parametry
W przypadku projektowania zbiorników na ścieki bardzo ważne jest to, aby zaplanować odpowiednio, zgodnie z przepisami prawa budowlanego i warunków technicznych zabudowy odległości szamba od budynków mieszkalnych. Wykonanie szamba większego niż 10 metrów sześciennych przede wszystkim wymaga pozwolenia w trybie decyzji administracyjnej, jeśli oczywiście nie widnieje w projekcie domu, na który było wydane pozwolenie na budowę.
W przypadku zabudowy jednorodzinnej i rekreacyjnej ważne jest to, aby zaplanować je w odległości minimum 5 metrów od budynku i minimum 2 metry od granicy działki. Ważne jest również to, z jakiego materiału wykonane są nasze zbiorniki. Warto także zainwestować w specjalne przyłącze, umożliwiające usuwanie ścieków z szybkozłączką od strony ulicy, a także elektryczne mierniki poziomu ścieków. Budowa szamba wiąże się także z decyzją, jakie zbiorniki do szamb warto wykorzystać.
Zbiorniki betonowe powoli odchodzące do lamusa
Dawniej szamba wykonywane były z betonowych kręgów. Dzisiaj wykonuje się je z gotowych prefabrykatów. Wielkość szamba betonowego możemy kształtować według potrzeb dowolnie. Dzięki temu zbiornik może być jednokomorowy lub wielokomorowy, w zależności od preferencji, wielkości działki i indywidualnych decyzji.
Budowa szamba betonowego zaczyna się od wykopania otworu i umieszczeniu na dnie dwudziestocentymetrowej warstwy betonu. Na niej układa się gotowe, przywiezione na miejsce prefabrykaty. Zabezpiecza się je już na miejscu montażu zaprawą wodoszczelną z cementu szybkowiążącego. Mieszankę tą wzbogaca się dodatkowo szkłem wodnym. Trzeba pamiętać, że szambo betonowe jest bardzo ciężkie, a prefabrykaty układa się za pomocą dźwigu.
Jest dobrym rozwiązaniem, kiedy nad zbiornikiem ma być umiejscowiony parking. Ze względu na swoją wytrzymałość i dużą masę, jest też bezpiecznym rozwiązaniem gdy wody gruntowe podchodzą wysoko.
Zbiorniki plastikowe - ekologiczna alternatywa
Alternatywą dla zbiorników betonowych są szamba wykonane ze zbiorników poliestrowych. Są one wyprodukowane z polietylenu o wysokiej gęstości (PEHD). Mogą być także wykonane z kompozytu żywic poliestrowych zbrojonych włóknem szklanym. W naszej ofercie znajdują się także ekoszamba - ekologiczne szamba z tworzyw sztucznych.
Główne zalety szamb z tworzyw to niska masa i łatwość w obsłudze. Są one dużo lżejsze niż betonowe, łatwiejsze w montażu i transporcie, odporne na korozję, wszelkie substancje chemiczne i bardzo wytrzymałe. Niektóre modele zbiorników muszą być od góry uzupełnione betonową płytą nośną, jeśli nad zbiornikiem miałyby jeździć samochody lub jeśli na działce jest wysoki poziom wód gruntowych.
Co więcej, można je w trakcie eksploatacji łatwo wymienić na nowe, kiedy okaże się, że produkcja ścieków nam się zwiększyła lub po prostu chcemy zmniejszyć częstotliwość konieczności ich opróżniania. Należy pamiętać, że jest to stały dodatkowy koszt eksploatacyjny szamba.
Ich niewątpliwą zaletą jest idealna, stuprocentowa szczelność, czego nie można powiedzieć o szambach budowanych tradycyjnymi metodami. Uszczelnianie spoin w szambach betonowych nie zawsze jest skuteczne, a szambo, które nie jest szczelne, powoduje, że wszelkie nieczystości i chemikalia pochodzące z prania, czy mycia naczyń, a także nieczystości pochodzenia biologicznego przedostają się do wód gruntowych, obniżając ich walory. W przypadku plastikowych zbiorników ten problem całkowicie znika. Są także bardzo odporne, zarówno na środki chemiczne, jak i uszkodzenia mechaniczne.